• Go Trip

סרי לנקה - כל מה שחשוב לדעת

עודכן: 20 בפבר׳ 2020


סרי-לנקה היא ציילון בעברה, הינה אי באוקיינוס ההודי. מספר התושבים באי סרי לנקה הינו כ- 20 מיליון נפש. השפות השולטות באי הן: סינהלה, טמילית ואנגלית. סינהלה הינם הקבוצה האתנית הגדולה באוכלוסיה ולאחריה המורים והטמילים. כשבעים אחוזים מהאוכלוסייה באי סינהאלים, כחמישה עשר אחוז טאמילים וכתשעה אחוזים מוסלמים ומיעוט של נוצרים.


שטחה הכולל של סרי לנקה הוא כ- 65,000 קמ"ר. חלקו הצפוני של העיר הוא בעיקר מישור וחלקה הדרומי של סרי לנקה הוא בעיקר הררי, ועשיר במים זורמים, צמחייה, ובעלי חיים חלקם ייחודיים לסרי לנקה בלבד.


סרי לנקה משלבת בתוכה את כל מה שהתייר או המטייל יכול לבקש. סרי לנקה עשירה בחופי ים טרופיים יפיפיים המתאימים לנופש ברמת שרות גבוה ורמת שירות בסיסית ואפילו מתאימה לתרמילאים. אגמיה וחופיה מתאימים לגלישת גלים וסוגי ספורט מים אחרים.


בסרי לנקה שמורות טבע עשירות בבעלי חיים גם כאלה שייחודיים רק לאי עצמו. באותן שמורות כמו גם בכל האי, ניתן גם לראות גם את הצמחייה הטרופית העשירה תוך כדי סיור ספארי בסרי לנקה. באי עצמו ניתן לראות מטעי תה ושדות אורז רבים.


סרי לנקה עשירה באתרים ארכיאולוגיים שנשתמרו בצורה מפליאה, לאורך היסטוריה ארוכה, בה החליף האי ידיים וסגנונות.

באי גם ערים הבנויות בסגנון אירופאי על פי סגנון הכובשים המתחלפים. כך ניתן לראות את חותמם של הפורטוגזים, ההולנדים והאנגלים.


סרי לנקה הינה חלון הצצה לתרבות ולאומנות הבודהיסטית בהווה ובעבר. מעבר לכל זאת, המקומיים הינם מסבירי פנים ומארחים נפלאים וגם האוכל מהווה חוויה גסטרונומית בפני עצמו.

טיול בסרילנקה מתאים לכל הגילאים ולכל שכבות המטיילים, החל מטיול תרמילאים, טיול ספארי, טיול בשילוב נופש, ירח דבש, נופש לחופי הים, טיולי משפחות, חובבי צלילה, חובבי גסטרונומיה ועוד. לא בכדי מכונה סרי לנקה "גן עדן" ואכן אינה מביישת את כינוייה.
ההיסטוריה של סרי לנקה

הסניהאלים הגיעו לאי סרי לנקה במאה ה-6 לפני הספירה, לאחר נדידה מצפון הודו לדרומה ומשם לסרי לנקה. במהלך המאה הרביעית לפני הספירה הקבוצה האתנית הסניהאלית חיזקה את התיישבותה באי. באמצע המאה השלישית לערך הגיע הבודהיזם גם הוא מהודו. במהלך המאה השנייה לפני הספירה החלו שתי התרבויות הסנהאלית והבודהיסטית ליצור יחדיו תרבות ייחודית לסרי לנקה. התרבות התפתחה בעיקר בשתי ערים: אנוראדפורה ופולונארווה.


במאה ה-14 לספירה הגיעו מדרום הודו הטמילים שקבעו את מקום מושבם בצפון האי. במאות ה-16 וה-17 שלטו הפורטוגזים וההולנדים ובסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 הבריטים השתלטו על האי. רק באמצע המאה ה-20 המקומיים קיבלו את עצמאותם והמדינהנקראה ציילון. רק בשנת 1972 שינתה המדינהאת שמה לסרי לנקה.


ההיסטוריה של סרי לנקה מתועדת לאורך השנים על ידי נזירים בודהיסטים שהחלו לכתוב במאה החמישית לפני הספירה. דפי ההיסטוריה נכתבו על גבי דפים שעובדו מעלי דקל הקוקוס, ואלו נשתמרו לאורך השנים בצורה מעוררת השתאות. הכתיבה הייתה עדינהורכה וזאת על מנת שלא לקרוע במהלך הכתיבה את העלים. סגנון כתיבה זה נשתרש באוכלוסיה ונמשך לאורך השנים ועד היום הכתב הוא עגול ורך.


מזג האוויר בסרי לנקה

סרי לנקה שוכנת סמוך לקו המשווה. הטמפרטורה הממוצעת נעה בין 30 מעלות צלסיוס במישור ועד 20 מעלות צלסיוס באזור ההר.

האקלים בסרי לנקה הוא אקלים טרופי, בחודשים דצמבר עד מרץ יורדים גשמי המונסון בצפון ובמזרח האי. ובחודשים יוני עד אוקטובר יורדים גשמי המונסון בדרום ובמערב האי. משום כך ניתן ליהנות מהחופים בסרי לנקה למעשה לאורך כל השנה בהתאמה לאזור היבש באותה תקופה.


תחבורה - איך מטיילים בסרי לנקה ?

הניידות בערים יכולה להתבצע באמצעות הטוק-טוקים הזמינים. בין האתרים ניתן להתנייד באוטובוסים וברכבות. בין קולמבו לג'פנה ניתן לטוס. בטיול עצמאי ניתן לטייל באמצעות נהג צמוד ע"פ מסלול הטיול המתוכנן מראש.


פסטיבלים וחגים בסרי לנקה

מדי חודש בחודשו עת הירח במלואו,נערך בסרי לנקה טקס ה-PAYA. בטקס נוהגים המאמינים הבודהיסטים לבקר במקדשים להביא מנחות ולהתפלל. בכפרים הקטנים נוהגים המקומיים לקשט את הדרך המובילה למקדש המקומי ולהאירה ולקיים את טקס הבאת המנחות בלוויית הילדים הלבושים בגדי חג.

ב- 13 באפריל נחגג ראש השנה הטמילי והסינהלי, החג מאופיין בטקסי הדלקת מנורות שמן ותהלוכות ססגוניות ברחובות הערים.


האסאלה פראהרה (Esala Perahera) מתקיים בין חודש יולי לאוגוסט, במשך 10 ימים. זהו חג בודהיסטי, שבמהלכו נושאים את השן הקדושה בתוך קופסא מפוארת כדוגמת המקדש, על גבו של פיל, הלבוש אף הוא מחלצות, ומלווה ברחובות העיר ע"י רקדנים, מתופפים ונושאי לפידים.


מאכלים בסרי לנקה

המטבח הסרי לנקי דומה למטבח של דרום הודו המאופיין בעיקר באורז מתובל בקארי. אך לאוהבי הדגים ומאכלי הים סרי לנקה הינה בהחלט חוויה גסטרונומית. כמו כן האי עשיר בפירות טרופיים, כך ניתן גם ליהנות ממיצים טריים.

13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול